Noc vědců 2023

Na oblíbené akci Noc vědců se na Fakultě technologické letos prezentovalo Centrum výzkumu obouvání i Centrum polymerních systémů. Návštěvníci si mohli prohlédnout různé ukázky druhů usní a materiálů pro zpracování a výrobu obuvi či komponent. Například biomateriály, ze kterých je možné vyrobit kompostovatelnou obuv. Výzkumní pracovníci také předváděli 3D tisk modulární podešve, která zajišťuje odlehčení a snižuje zatížení chodidla při chůzi, a dále aktuálně řešené projekty na téma vývoj nových materiálů a výroba obuvi.  Během workshopu s vědci z CPS se zase mohli zájemci seznámit s fyzikálním principem generování elektrického napětí pomocí polymerních materiálů s využitím piezoelektrického a triboelekrického generátoru. Představen byl také projekt TwinVECTOR, jehož cílem je rozvoj evropské spolupráce při vývoji baterií nové generace.