Aktuality
Transparentní fólie pro antimikrobiální ochranu dotykových displejů postoupily do finále Transfera Technology Day 2024
Jedenáct nejzajímavějších projektů české vědy a výzkumu se letos utkalo ve finále o titul vítěze prestižní soutěže Transfera Technology Day 2024. Tato událost, organizovaná národním spolkem Transfera.cz, každoročně propojuje akademický svět s komerční sférou a napomáhá realizaci inovativních myšlenek v praxi.
„Z Univerzity Tomáše Bati se letos dostal do finále projekt Transparentní fólie pro antimikrobiální ochranu dotykových displejů, které vyvíjí vědci z Centra polymerních systémů,“ uvádí Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB ve Zlíně. „Jsme rádi, že se daří propojovat českou vědu a technologie s byznysovou komunitou, a vytvářet tak vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci“.
„Tato fólie díky svým unikátním vlastnostem udrží svůj povrch čistý a zabrání bakteriím a virům, aby se množily a dále šířily. K samočistícímu účinku bude stačit běžné denní nebo zářivkové světlo,“ sděluje ředitel Centra polymerních systémů zlínské univerzity a řešitel projektu prof. Vladimír Sedlařík.
S dotykovými obrazovkami přijdou lidé do kontaktu několikrát denně. Ať už v zaměstnání při obsluze strojů a zařízení, ve školách, u samoobslužných pokladen a terminálů či v restauracích. Během dotyku se uživatel setkává se značným množstvím virů i bakterií. Nová speciální fólie tak může uživatele velmi dobře ochránit.
„Naším cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi, a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek na veřejných místech,“ říká Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTE Sinteractive s.r.o., která s Centrem polymerních systémů na výzkumu spolupracuje. Největšími benefity fólie je jednoduchost její aplikace, prakticky neomezená použitelnost a nenáročnost. Jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla.
Hlavní význam fólie spočívá právě ve výrazném snížení rizika přenosu nežádoucích látek. „Nespornou výhodou těchto fólií je, že působí na základě fyzikálního jevu. Nejedná se tedy o uvolňování dalších chemických látek, které nyní při zvýšeném používání dezinfekčních prostředků na člověka působí,“ dodává vědkyně a řešitelka projektu dr. Martina Pummerová.
Na tomto unikátním projektu pracuje zlínské Centrum polymerních systémů společně s průmyslovým partnerem společností FORTES interactive, dále společností Synpo a Fakultou chemickou VUT v Brně.
Spolek Transfera.cz, který TT DAY organizuje od roku 2020, podporuje propojování vědeckovýzkumných institucí a komerční sféry. Jeho databáze technologií slouží jako cenný zdroj pro investory i podnikatele hledající nové příležitosti pro své rozvojové záměry či investice. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je členem spolku Transfera.cz prostřednictvím Centra transferu technologií UTB.
Přehled všech přihlášených projektů na webu transfera.cz.
O Transfera.cz
Transfera.cz sdružuje více než 30 univerzit, vědeckovýzkumných organizací a dalších subjektů. Jeho cílem je podporovat inovace, transfer technologií a přenos vědeckých výsledků do praxe. Databáze technologií spravovaná spolkem obsahuje více než stovku projektů napříč Českou republikou připravených ke komerčnímu využití.
_____________________________________________________________________
Hlavní Cenu INOVACE ROKU 2024 získala Vrhací židle pro handicapované sportovce
Hlavní Cenu INOVACE ROKU 2024 získal projekt Vrhací židle pro handicapované sportovce, které vynalezli vědci z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. 29. ročník soutěže o Cenu Inovace roku 2024 vyhlašuje Asociace inovačního podnikání ČR.
„Do soutěže se přihlašuje nový nebo významně zdokonalený produkt zavedený na trh v posledních třech letech, který je zaveden v praxi a je úspěšně využíván,“ uvádí Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB. Porota hodnotila technickou úroveň produktu, původnost řešení, postavení na trhu i vliv na životní prostředí. „Konstrukční a vzhledové řešení „Vrhací židle“ bylo předmětem dílčího projektu „Multifunkční sportovní zařízení pro zdravotně postižené sportovce“ (projekt Univerzitního institutu UTB ve Zlíně, řešitelé Ing. Zdeněk Melichárek, Ph.D. a tým), který byl součástí komplexního projektu Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně I (TP01010006) financovaným Technologickou agenturou ČR,“ dodala Ivana Bartoníková.
„Vrhací židle, resp. její design je chráněn průmyslovým vzorem Společenství, který byl registrován dne 19. 06. 2017 pod č. 004054385-0001 u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví,“ sdělil Přemysl Strážnický, specialista CTT.
Vrhací židle jsou určeny pro zdravotně postižené sportovce při různých atletických disciplínách – vrhu koulí, hodu diskem, oštěpem nebo kuželkou. „Námi vyvinuté vrhací židle používají tělesně postižení sportovci celého věkového spektra, různé tělesné váhy, pohlaví, handicapu, praváky i leváky. Dosavadní zařízení umožňovala provozovat jen jeden sport. Nová vrhací židle je upravitelná na konkrétní postavu sportovce s handicapem a nabízí možnost hned několika nastavení,“ popisuje řešitel projektu Zdeněk Melichárek z Ústavu tělesné výchovy a sportu zlínské UTB.
Jedinečnost tohoto multifunkčního sportovního zařízení spočívá v univerzálnosti jeho použití. S ohledem na tyto faktory byla navržena konstrukce a design židle, kterou charakterizuje jednoduchost skladby konstrukce, jednoduchost rozložení a složení vrhací židle na dílčí komponenty, její univerzálnost ve smyslu orientace (levák, pravák), jednoduchost upnutí židle, snadná přestavba sedací a opěrných částí vrhací židle na základě požadavků atletů a s tím spojená nízká hmotnost a dobrý skladovatelnost. Nízká váha vrhací židle usnadňuje sportovcům přepravu a v konečném důsledku šetří rovněž náklady i při letecké dopravě.
Zařízení splňuje veškerá kritéria, která jsou stanovena atletickou asociací v ČR i v zahraničí. Vrhací židle již používají například v Jedličkově ústavu v Praze nebo Sportovním klubu Kociánka Brno, který se zabývá sportem handicapovaných
pod Českou federací Spastic Handicap. Univerzita Tomáše Bati byla v soutěži Inovace roku úspěšná také v loňském roce, kdy zvítězila s volejbalovým míčem.
________________________________________________________________________
Na zlínské univerzitě vznikla nová rodinná hra Nezapomeň na nohy
Osvojení správných návyků pro zdraví nohou může být nejen praktické, ale i zábavné, a to díky nové rodinné hře Nezapomeň na nohy, která volně navazuje na již vydanou knihu se stejným názvem. Hra vznikla v rámci projektu Edukační herní balíček s prvky podiatrie, který realizovalo Centrum transferu technologií (CTT) ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Na tvorbě se podílel Ústav marketingových komunikací a ateliér Animovaná tvorba.
Hra vychází z bohatě ilustrované knížky, která přináší praktické rady a ukázky cviků zaměřených na péči o nohy. Úkoly z knihy byly převedeny do deskové hry s kartičkami, které obsahují jak cviky známé z knížky, tak nové aktivity. Hráči se setkají se stejnými postavičkami a cvičeními, které mohou díky hře a mobilní aplikaci zkoušet nejen doma, ale i na cestách. Jedná se tak o skvělý doplněk k původní knize. „Desková hra je určená pro děti předškolního i školního věku, navazuje na knihu a rozšiřuje možnosti hravého učení. Děti si procvičí znalosti a mohou se těšit na známé postavičky i v mobilní aplikaci,“ říká jedna z autorek hry Radomila Soukalová z Ústavu marketingových komunikací.
Nedostatečně nebo nerovnoměrně vyvinutý svalový systém, jehož příčinou může být málo pohybu, stejně jako přetěžování či jednostranná zátěž. Nevhodné pohybové vzorce. Špatně zastřižené nehty či zvolené boty. To vše může vést k nepříjemným potížím od zarůstajících nehtů, kladívkových prstů a vbočených palců přes ploché nebo příliš vyklenuté nohy po špatné postavení paty, které ovlivňuje celé držení těla. Řadě problémů se dá předejít, když rodiče u svých dětí věnují nohám náležitou péči. A tato hra by jim mohla pomoci. Nezapomeň na nohy nabízí pět různých variant hry, což umožňuje přizpůsobit ji věku a počtu hráčů. Určena je pro děti od čtyř let a hrát ji může až dvacet hráčů současně. Díky tomu je ideální nejen pro domácí zábavu, ale i pro školy, školky a školní družiny. Hráče čekají teoretické otázky a praktické úkoly, jak správně pečovat o své nohy, jak fungují a jak je používat. Cvičení i pohybové aktivity si oblíbí celá rodina, od nejmenších po dospělé.
„Dílčí projekt Edukační herní balíček s prvky podiatrie byl součástí komplexního programu Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně II financovaného Technologickou agenturou České republiky. Na výrobě a precizním zpracování hry se podílela česká značka Dino, která má více než 30 let zkušeností s deskovými hrami. Odbornou garanci projektu poskytla Česká podiatrická společnost. Jsme velmi rádi, že se nám i tentokrát podařilo přenést výsledky vývoje a výzkumu do praxe,“ uvádí ředitelka Centra transferu technologií UTB Ivana Bartoníková.
„Hra je chráněna průmyslovým vzorem Společenství číslo 015005226-0001 na území EU,“ dodal Přemysl Strážnický, specialista CTT.
Hra Nezapomeň na nohy je již nyní k dostání ve všech specializovaných prodejnách s hrami, v hračkářstvích, knihkupectvích a na e-shopech. Knihu vydalo nakladatelství Host, o projektu si můžete více najít v článku Nezapomeň na nohy. Na půdě FMK vznikla originální kniha pro děti.
Krajská inovační platforma ZLINNOVATION
Setkání členů inovačního ekosystému Zlínského kraje – aktualizace RIS ZK
Dne 23. 04. 2024 proběhlo jednání Krajské inovační platformy ZLINNOVATION v prostorech Technologického inovačního centra s.r.o. Zlín. Jednání se také zúčastnili dva zástupci Centra transferu technologií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, které je členem platformy.
Hlavním tématem jednání byl návrh aktualizace a upřesnění domén specializace Zlínského kraje s cílem zefektivnit podporu inovací a investic a posílit pozici regionu.
Mezi nově zařazené oblasti patří klíčové pilíře regionální ekonomiky, aerospace & defence
a polovodiče & mikroelektronika. Tyto high-tech oblasti doplňují tradiční silné stránky Zlínského kraje, jako je strojírenství, inteligentní IT systémy, pokročilé polymery a kompozity či kreativní odvětví.
Platforma Zlinnovation sdružuje instituce napříč Zlínským krajem s cílem rozvíjet region v oblastech podnikání, inovací, vědy a výzkumu.
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se aktivně zapojila do zpřesnění domény polymerů a navrhla rozšíření o téma materiálového výzkumu pro cirkulární ekonomiku. Tím zdůraznila důležitost udržitelnosti a zodpovědného přístupu k životnímu prostředí, čímž se tato oblast stává klíčovou součástí strategie rozvoje Zlínského kraje.
Více informací o platformě Zlinnovation webu www.zlinnovation.cz.
Dne 9. a 10. dubna proběhl 11. ročník Národní konference transferu
Zástupci Centra transferu technologií UTB ve Zlíně se zúčastnili dne 9. dubna 2024 již 11. ročníku Národní konference transferu, kterou organizovalo v roli hostitele Vysoké učení technické v Brně pod záštitou spolku Transfera.cz.
Každoroční konference navázala na lednové představení jednotlivých opatření reformy transferu a nabídla diskuzi k aktuálním otázkám přenosu vědeckých výsledků do praxe. V Brně vystoupila také ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová, která více než 130 zástupcům odborné komunity přijela prezentovat základní body reformy:
„K důvodům, proč jsme připravili reformu transferu, patří přesvědčení, že naši vědci mohou podstatně více přispívat k hospodářskému růstu a k tvorbě ekonomiky s vyšší přidanou hodnotou nebo veřejných politik založených na datech a dobré praxi,“ vyjmenovala ministryně dvě hlavní cesty reformy, které dále podrobněji představila.
Akce se konala jako součást oslav 125. výročí VUT.
Další kroky a opatření související s reformou budou jako doposud probíhat ve spolupráci se spolkem Transfera.cz, kterého je UTB ve Zlíně členem prostřednictvím Centra transferu technologií UTB ve Zlíně.
ODBORNÁ KONFERENCE PLASTKO OPĚT VE ZLÍNĚ
Polymery a technologie v kontextu udržitelného rozvoje. To bylo hlavním letošním tématem konference PLASTKO 2024, která se konala ve dnech 17. až 18. dubna 2024 na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Akce se uskutečňuje již od roku 2008, jedná se tedy o tradiční konferenci, kterou pořádá Univerzitní institut UTB, Centrum transferu technologií a Plastikářský klastr.
„Stěžejním tématem letošní konference byly ekoinovace v oblasti plastikářských výrob. Významná pozornost byla také věnována legislativě související s recyklací plastů a ekologické transformace, což je nyní velmi aktuální téma pro výzkum i praxi,“ přiblížil program konference ředitel Centra polymerních systémů zlínské univerzity prof. Vladimír Sedlařík.
Během dvou dnů se uskutečnila celá řada velmi zajímavých přednášek představující novinky a trendy plastikářského sektoru. Hovořilo se také o výsledcích výzkumu a vývoje vědecké i komerční sféry.
„Hlavním cílem konference bylo seznámit odbornou veřejnost s aktuálními trendy v oboru, sdílet dobrou praxi a navázat spolupráci mezi podniky a akademickou sférou,“ sdělila ing. Ivana Bartoníková ředitelka Centra transferu technologií UTB
ve Zlíně.
Součástí akce byly rovněž posterové prezentace, veškeré příspěvky prezentované na konferenci byly vydány jako elektronický sborník, https://cps.utb.cz/plastko2024.
ODBORNÁ KONFERENCE PLASTKO OPĚT VE ZLÍNĚ
Zlín, 25. března 2024 – Polymery a technologie v kontextu udržitelného rozvoje. To je hlavním letošním tématem konference PLASTKO 2024, která se bude konat ve dnech 17. až 18. dubna 2024 na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Akce se poprvé uskutečnila již v roce 2008, jedná se tedy o tradiční konferenci, kterou pořádá Univerzitní institut UTB, Centrum transferu technologií a Plastikářský klastr.
„Stěžejním tématem letošní konference budou ekoinovace v oblasti plastikářských výrob. Významná pozornost bude také věnována legislativě související s recyklací plastů a ekologické transformace, což je nyní velmi aktuální téma pro výzkum i praxi,“ přibližuje program konference ředitel Centra polymerních systémů zlínské univerzity prof. Vladimír Sedlařík.
Během dvou dnů se uskuteční celá řada velmi zajímavých přednášek představující novinky a trendy plastikářského sektoru. Hovořit se bude také o výsledcích výzkumu a vývoje vědecké i komerční sféry.
„Hlavním cílem konference je seznámit odbornou veřejnost s aktuálními trendy v oboru, sdílení dobré praxe a navázání spolupráce mezi podniky a akademickou sférou,“ sdělila Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB ve Zlíně.
Součástí akce budou rovněž posterové prezentace, veškeré příspěvky prezentované na konferenci budou vydány jako elektronický sborník. Podrobnosti k programu a registraci najdou zájemci na stránce https://cps.utb.cz/plastko2024 .
Dne 22. 2. 2024 proběhla Členská schůze spolku Transfera.cz
Na jednání členské schůze spolku Transfera.cz byli zástupci CTT UTB ve Zlíně, jehož prostřednictvím je UTB ve Zlíně členem tohoto spolku. Na členské schůzi byla schválena Zpráva o činnosti a hospodaření za rok 2023, Revizní zpráva za rok 2023. Dále byl schválen Návrh rozpočtu a Plán činností pro rok 2024, proběhla volba člena představenstva spolku a volba členů kontrolní komise spolku.
UTB ve Zlíně se prostřednictvím CTT zúčastnila hlasování k jednotlivým bodům Programu členské schůzce spolku Transfera.cz.
Členem kontrolní komise spolku Transfera.cz byla za UTB ve Zlíně zvolena Ing. Ivana Bartoníková.
Dne 7. února 2024 se konalo jednání XXXIV. volební hromady Společnosti vědeckotechnických parků ČR, z.s.
V souladu s plánem činnosti a článkem 11 stanov Společnosti vědeckotechnických parků ČR, z.s. se uskutečnilo jednání XXXIV. valné hromady ve středu 7. února 2024 od 10.00 hodin v zasedacím sále č. 319, budova ČSVTS, Novotného lávka 5, Praha 1, kterého se zúčastnil za Vědeckotechnický park při UTB ve Zlíně zástupce CTT UTB ve Zlíně.
Na jednání XXXIV. volební valné hromady proběhla volba mandátové, volební a návrhové komise, byla schválena Zpráva o plnění hlavních úkolů SVTP ČR, z.s. od XXXIII. valné hromady, Zpráva o hospodaření za rok 2023 a Zpráva revizní komise SVTP ČR, z.s. Na jednání XXXIV. volební valné hromady proběhla volba členů výboru a prezidenta SVTP ČR, z.s. a byly schváleny Hlavní úkoly a Návrh rozpočtu SVTP ČR, z.s. na rok 2024.
Vědeckotechnický park při UTB ve Zlíně se prostřednictvím CTT UTB ve Zlíně zúčastnil hlasování k jednotlivým bodům programu XXXIV. volební valné hromady a také jako člen návrhové komise na jednání XXXIV. valné hromady SVTP ČR, z.s.
Blíží se konference Plastko 2024 ve dnech 17. – 18. dubna 2024
Téma: Polymery a technologie v kontextu udržitelného rozvoje
• nové materiály a technologie v cirkulární ekonomice
• posuzování materiálů a technologií z hlediska dopadu na životní prostředí
• legislativní a praktické aspekty ekologické transformace
Finální program konference bude stanoven nejpozději do konce února 2024.
Registrace ZDE: www.cps.utb.cz/plastko2024
Zlín 14. prosince 2023 – Čestnou Cenu Inovace roku 2023 získal volejbalový míč navržený na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Tuto prestižní soutěž vyhlašuje pravidelně od roku 1996 Asociace inovačního podnikání České republiky.
10. Setkání Inovační platformy ZLINNOVATION v Kunovicích
V Podnikatelském inkubátoru Kunovice se 12.9.2023 uskutečnilo 10. setkání v rámci Tour Zlinnovation – Inovační platformy se zástupci společností a Zlínského Kraje.
Úvodem setkání provázela paní Bronislava Kulíšková z Podnikatelského inkubátoru Kunovice, Panský dvůr a Stará škola, za Technologické inovační centrum s.r.o. paní Martina Běťáková.
Nové aktivity v regionu Kunovicka představil pan Pavel Vardan, starosta Kunovic, zejména projektu „Region 2047“, zaměřený na rozvoj regionu a vznik vzdělávacího kampusu pro středoškolské odborné vzdělávání. Součástí projektu jsou největší zaměstnavatelé z Uherskobrodska a Uherskohradišťska.
Možnosti podnikání, inovací a spolupráce ve Zlínském kraji uvedl pan Lubomír Traub, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj.
Zástupci Technologického inovačního centra a Města Zlín informovali o technologických novinkách a nových službách, o soutěži „Inovační firma Zlínského kraje“ a edukaci v oblasti umělé inteligence jako pilotní program.
Paní Magdaléna Vrabčeková za Rozvojový HR klastr prezentovala své působení a spolupráci s dalšími klastry v České republice.
Pan Alois Langer z Centra řemesel představil činnosti a nabídku kapacit v Dílně 44 a Prostor 44.
Centrum transferu technologií UTB ve Zlíně informovalo o připravované konferenci „Emerging Trends in Medical Plastics“, 18. a 19. 10. 2023, dále zapojení UTB do soutěže Transfera technology Day 2023 a nabídku služeb pro komerční partnery.
Regionální zástupkyně paní Eva Šviráková z Technologické agentury České republiky představila připravované projektové výzvy v blízkém období.
Paní Lenka Jakešová z Upper FMK UTB ve Zlíně představila aktuality z Centra kreativních průmyslů a podnikání.
Pan Tomáš Hasík představil aktivity WEB3 HUB Zlín ve spolupráci se Zlínským krajem, Městem Zlín a Fakultou aplikované informatiky UTB ve Zlíně.
V závěru setkání proběhla komentovaná prohlídka budovy podnikatelského inkubátoru „Stará škola“.
Foto: Zlínský kraj
Nový výsledek VaV přihlášený k patentové ochraně v Rumunsku s prioritou pro ČR
Kolektiv pracovníků Fakulty aplikovaného informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod vedením profesora Karla Kolomazníka a docenta Jiřího Pechy vytvořil v rámci projektu EUREKA, E!12610 FERTI-MAIZE (projekt INTER-EXCELLENCE LTE219003) “Inovativní listové hnojivo pro kukuřici na bázi bílkovinných vedlejších produktů”, ve spolupráci se zahraničními partnery nový výsledek VaV: inovativní hnojivo – pomocný materiál na bázi vápníku, síry a dusíku pro hnojení půdy. Toto pomocné hnojivo vzniká jako vedlejší produkt procesu přípravy biostimulátoru hydrolýzou odpadního kolagenu, a bylo prokázáno, že jeho aplikací je možné významně zvýšit výnosnost kukuřice a pozitivně ovlivnit celkový zdravotní stav rostlin.
Z tohoto důvodu byl výsledek přihlášen k patentové ochraně v Rumunsku a následně v ČR, s nárokováním priority z podání v Rumunsku. Centrum transferu technologií vypracovalo Smlouvu o využití a ochraně výsledků mezi partnery projektu z výzkumné i komerční sféry včetně zajištění požadovaných podpisů UTB a dále provedlo podání přihlášky k patentové ochraně v ČR.
ZLINNOVATION tour se rozjela do regionu
Ve čtvrtek 11. května 2023 proběhlo další setkání inovační platformy ZLINNOVATION. Do Valašských Klobouk a nového inkubátoru Dům na rohu členy platformy pozval jeden ze zakládajících členů – Valašskokloboucké podnikatelské centrum.
Všechny služby na jednom místě. To je platforma ZLINNOVATION, která nabízí téměř 90 služeb. Ty dokáží podpořit vznik, rozvoj a podporu podnikání a také inovací pro začínající podnikatele, startupy, podnikavé studenty, ale i zavedené firmy ze Zlínského kraje.
„Vznik platformy iniciovalo Technologické inovační centrum díky projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje. Členské subjekty a organizace využívají platformu interně pro vzájemné sdílení informací, dat a spoluprací. Společně se prezentují pod jedním brandem. Navenek směrem ke klientům pak ZLINNOVATION funguje jako místo, které nabízí všechny služby pod jednou značkou, na jednom místě a klient má tak snadným přístup k informacím.“, říká Martina Běťáková, RIS3 ambasadorka Technologického inovačního centra.
Rozvoj strategických inovačních projektů a prostředí je podporován Zlínským krajem dlouhodobě.
„Podpora inovací a podnikání je důležitou součástí našeho kraje. Jsme kraj, který potřebuje své území rozvíjet, inovovat a pouštět se do aktivit, které přitahují pozornost zbytku republiky. Tím je také ZLINNOVATION, což je síť subjektů, která inovačním procesům napomáhá. Služby ZLINNOVATION využívají prioritně začínající podnikatelé, startupy a firmy z našeho území. Členové této platformy spolupracují také s obcemi, městy, školami a jsou aktivními partnery v území. Zlínský kraj je také jedním z členů a činnost této platformy podporuje“, dodává Lubomír Traub, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj, územní plánování, dotace a cestovní ruch Zlínského kraje.
Petr Kozel, ředitel Valašskoklobouckého podnikatelského centra, vidí jednoznačné přínosy spolupráce v rámci ZLINNOVATION a říká: „Valašské Klobouky jsou členem platformy od začátku. Spolupráce mezi členy a subjekty, předávání kontaktů, zkušeností, či plánování společných akcí je pro nás samozřejmostí, protože spolu jsme mnohem silnější. Vnímají to i podnikatelé z regionu, pro které je dobrou adresou být zasídlení v rámci inovační infrastruktury města Valašské Klobouky. Důležitý je tu právě ten branding, proto Klobucký podnikatelský inkubátor oceňuje i produkty, které tak jako inovační platforma ZLINNOVATION přispívají ke společné prezentaci kraje. Dalším příkladem je také marketingová kampaň LIVE IN ZLIN, představující benefity života, studia a podnikání ve Zlínském kraji, která vznikla díky Technologickému inovačnímu centru a Zlínskému kraji v loňském roce. Mimo jiné i díky tomuto společnému úsilí se nám ve Valašských Kloboukách daří mít plně zasídlené oba podnikatelské inkubátory. “
Platforma ZLINNOVATION tento rok navštíví další místa regionu. „Jednotliví členové platformy jsou ze všech koutů našeho kraje, přišlo nám tak logické vyrazit na ZLINNOVATION tour a poznat prostředí, odkud daný člen své aktivity realizuje. Proto po Valašských Kloboukách další setkání proběhnou v Kunovicích a Holešově.“, doplňuje Martina Běťáková. Více informací o platformě a službách lze zjistit na www.zlinnovation.cz.
Zlín 2. 5. 2023 – Jak nohy ovlivňují chování celého těla, jak fungují, proč někdy bolí, jak se správně obout a proč někdy chodit naboso. Na tyto a další otázky odpovídá obrázková publikace s názvem Nezapomeň na nohy. Určena je pro děti i jejich rodiče, ale také třeba pro pedagogy mateřských a základních škol.
Bohatě ilustrovaná knížka s praktickými radami a ukázkami, jak se o nohy správně starat, vznikla na Ústavu marketingových komunikací a ateliéru Animované tvorby Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně ve spolupráci s Centrem transferu technologií (CTT) a za podpory Centra výzkumu obouvání (CVO). Je rozdělená do devíti kapitol, které se podrobně zabývají problematikou dětské nohy.
„Tato knížka je edukační, předpokládá se tedy, že s dítětem bude u ní pracovat dospělý. Buď tedy rodič, nebo třeba paní učitelka v mateřské škole, případně se s ní děti seznámí ve družinách či ve výuce prvních a druhých tříd,“ říká Radomila Soukalová, jedna z autorek.
Ke každé kapitole je navíc připravený podrobný manuál pro dospělé, kteří si dopředu mohou danou problematiku a teorii nastudovat, než začnou se samotnou knihou a dětmi pracovat.
„Postavení nohou a jejich správné fungování je nesmírně důležité, protože jak stojíme a chodíme, to následně ovlivňuje postavení i fungování celého těla. Nesprávné používání nohou již v dětství, jednostranné zatížení i nevhodná obuv mohou být příčinou celé řady zdravotních problémů v pozdějších letech. Knížka má být návodem a současně prevencí, aby si děti i jejich rodiče uvědomili, že nohy jsou základem našeho těla, pilíře, o které je nutné se dobře starat hned od raného věku,“ popisuje spoluautorka Jana Vašková. „Děti se hravou formou dozvědí, jak správně stát, jak se správně hýbat, i například jak správně udělat tak zdánlivě jednoduchý pohyb, jako je dřep. Protože ani mnoho dospělých techniku provedení dřepu neovládá, jeho nesprávným prováděním pak přetěžují kolena a záda, což bývá častou příčinou bolestivosti, rozvoje artrózy a různých pohybových obtíží,“ dodává.
Na každé dvoustraně je umístěn QR kód, pod kterým děti společně s rodiči nebo pedagogy najdou animace a praktická videa s cvičením. Podle nich pak mohou společně cvičit. Čtenáři se dozví, jak nohy fungují, jak je správně používat, jak se o ně starat, jak provádět pedikúru, nebo i proč je bosá chůze zdravá, kde a jak chodit naboso, kde už ne a kdy je lepší se obout. Obuvi je věnována samostatná kapitola, která popisuje, jak má správná bota vypadat a naopak jaká obuv pro nohy vhodná není. „To vše je vyobrazeno na krásných obrázcích. Čtenáře seznamujeme i s riziky nemocí, které mohou nohy postihnout, když je nesprávně používáme, nebo nevhodně obouváme. Důležité je si uvědomit, že každá noha je individuální a nehodí se pro ni každá obuv. Totiž i ta nejlepší bota na nesprávné noze je špatná bota. Abychom si udrželi nohy zdravé, nesmíme zapomínat ani na pravidelný pohyb a cvičení,“ říká Jana Vašková.
Ilustrátorka knihy Eliška Chytková z ateliéru Animované tvorby během vlastního kreativního zpracování měla poměrně volnou ruku, ovšem za přísného dohledu odborníků z oblasti podiatrie. „Po tolika konzultacích jsem si jistá, že nakreslené pozice dětí a přesnost jejich pohybů jsou správné. V rámci testování knihy na dětech v rodině bylo potěšující sledovat jejich zájem rozhýbat se a zkoumat, jak jejich nožky ovlivňují fungování celého těla,“ říká.
„Obuv je s člověkem spojována téměř od prvních krůčků a provází nás celým životem. Je tedy nedílnou součástí každodenního života, a proto je potřeba této oblasti věnovat velikou péči. Nejdůležitějšími faktory z pohledu obouvání jsou funkčnost a komfort, což bezesporu přispívá ke zdravému vývoji chodidel u mladé populace. Knihu Nezapomeň na nohy, její náplň a vyvážený obsah, vnímám z pohledu seznamování a edukace mladé generace s touto problematikou za velice přínosnou. Obsahově vhodně doplňuje a navazuje na aktivity Centra výzkumu obouvání “ uvádí Tomáš Sáha, ředitel Centra výzkumu obouvání při UTB.
Díky Centru transferu technologií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se podařilo najít vydavatelství, se kterým byla následně podepsána licenční smlouva. Ve vydavatelství Host vyjde kniha 18. května 2023. Kniha byla vytvořena také díky podpoře Technologické agentury České republiky (TAČR). „Je to přesně ten dobrý příklad, kdy se podaří přenést poznatky do praxe. A to, že se finálně podařilo podepsat licenční smlouvu a knihu vydat, nás velmi těší,“ sdělila Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií UTB ve Zlíně. „Prototyp knihy je navíc chráněn průmyslovým vzorem,“ dodal Přemysl Strážnický, specialista CTT.
Touto knihou ale zaměření na dětskou nohu nekončí. Následuje desková hra se stejným názvem, která tematicky na knihu navazuje. Jedná se o deskovou hru s kartičkami, kde jsou znázorněny cviky stejně jako v knize. „Některé stejné, některé nové, ta desková hra je opět pro děti předškolního a školního věku. Děti využijí znalosti z knihy, součástí jsou figurky, postavičky, které znají právě z knihy. Hra je doplněná mobilní hrou, kde se opět objeví všechny postavičky z knížky,“ uzavírá Radomila Soukalová.
Dne 30. 3. 2023 se v Galerii UTB G18 uskutečnil workshop Transfer technologi
Byly zde představeny aktuální informace Centra transferu technologií UTB ve Zlíně, zejména k chráněným a nechráněným výsledkům VaV, představena kniha a desková hra „Nezapoměň na nohy“, příklady úspěšných projektů UTB v komercializačním programu GAMA2, dále pak aktuální projektové výzvy Technologické agentury České republiky (TA ČR) a agentury CzechInvest Zlín. Technologické inovační centrum ve Zlíně seznámilo účastníky s plánem akcí ve Zlínském kraji pořádaným platformou Zlinnovation.
Probíhala diskuse aktuálních otázek souvisejících s plánovanými výstupy projektových výzev, zejména průmyslových práv, ale i nechráněných výsledků jako jsou funkční vzorky, prototypy a další typy výsledků VaV.
Akce podpořila témata spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a firmami formou transferu technologií pro podporu inovací a ekonomického růstu firem a byla organizována agenturou TA ČR, CzechInvest a TIC Zlín.
Dne 21. 3. 2023 proběhla Členská schůze spolku Transfera.cz
Na jednání členské schůze spolku Transfera.cz byli i zástupci CTT UTB ve Zlíně, která je členem tohoto spolku. Na členské schůzi byla schválena Zpráva o činnosti a hospodaření, Revizní zpráva za rok 2022. Rovněž byl schválen Návrh rozpočtu a Plán činností pro rok 2023 a proběhla volba orgánů spolku na funkční období 2023-2027 včetně volby funkcí v orgánech
UTB ve Zlíně se prostředictvím CTT zúčastnila hlasování jednotlivých bodů Programu členské schůzce spolku Transfera.cz
Vědeckotechnický park při UTB ve Zlíně obhájil akreditaci na období do 31.12.2025
Vědeckotechnický park při UTB ve Zlíně obhájil akreditaci v rámci 16. průběžné etapy akreditace VTP v ČR dle stavu k 3.1.2023 na období do 31.12.2025.
Vědeckotechnický park byl vybudován v roce 2008 na základě projektu „Vědeckotechnický park a centrum pro transfer technologií při UTB ve Zlíně“. Projekt byl financován Evropským fondem pro regionální rozvoj, Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání, programu PROSPERITA.
Vědeckotechnický park při UTB ve Zlíně je členem Společnosti vědeckotechnických parků ČR, z.s. www.svtp.cz
a poskytuje komplexní infrastrukturu pro podporu inovačního podnikání ve Zlínském kraji a jeho okolí.
Předání Osvědčení o akreditaci bylo na valné hromadě Společnosti vědeckotechnických parků ČR 22.2.2023
Nově udělený Evropský patent EP3664857
Nově udělený EP3664857 A PROCESS FOR PRODUCING A TWO-STAGE CROSSLINKED BIOPOLYMER MEMBRANE AND A BIOPOLYMER MEMBRANE MADE IN THIS PROCESS (Způsob výroby dvoustupňově síťované biopolymerní membrány a biopolymerní membrána zhotovená tímto způsobem)
Původci: Rushita Jaswant Shah, M.Sc. Ph.D., prof. Ing. Petr Sáha, CSc., prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Patentovaný způsob výroby dvoustupňově síťované biopolymerní membrány pro opravy očního traumatu spočívá v tom, že se připraví směsný roztok biopolymerů kolagenu a chitosanu, k němu se po kapkách přidá roztok primárního síťovacího činidla ze skupiny taninů a litím roztoku na plochou podložku a následným vysušením se vytvoří tenká primárně síťovaná chitosan-kolagenová membrána o tloušťce po vysušení 5 až 10 μm. Ta se pak ve druhém stupni síťuje působením roztoku genipinu jako sekundárního síťovacího činidla.
25 přihlášek průmyslových práv UTB ve Zlíně za rok 2022
V roce 2022 bylo podáno 25 přihlášek průmyslových práv UTB ve Zlíně z toho: 5 přihlášek vynálezu ČR, 1 přihláška Evropského patentu, 4 mezinárodní patentové přihlášky PCT, 1 přihláška vynálezu v Rumunsku, 1 přihláška vynálezu ve Spojených státech amerických, 10 přihlášek užitného vzoru ČR a 3 přihlášky průmyslového vzoru Společenství.
V roce 2022 byl udělen 1 Evropský patent, 6 patentů ČR, zapsáno 11 užitných vzorů ČR a 3 průmyslové vzory Společenství.
Agrohydrogely ze syrovátky uspěly. V soutěži Transfera Technology Day obsadily třetí místo
- 2. prosinec 2022
Zlín/Praha 2. 12. 2022 – Včera se v pražském Lichtenštejnském paláci konal devátý ročník Národní konference transferu technologií 2022. S projekty pro komerční využití se tak v soutěži Transfera Technology Day utkalo jedenáct vědeckých týmů, z toho byly hned dva ze zlínské univerzity. Velký úspěch zaznamenal u odborné poroty ekologický agrohydrogel z mléčné syrovátky, který má pomoci lepšímu zadržování vody v půdě a který zlínští vědci vyvíjejí v Centru polymerních systémů zlínské univerzity. „Ve formě granulí nebo prášku dokáže pohltit vodu a během období sucha ji zase uvolňovat okolním rostlinám. Nově vyvinutá látka pomáhá zadržet vodu v půdě až o třicet procent déle, a není tak nutné ji často zavlažovat. Hydrogel se v zemině zároveň rychle odbourává a obohacuje ji o prospěšné látky,“ popisuje dr. Silvie Duřpeková, spoluřešitelka projektu, která převzala od ministryně pro vědu, výzkum a propagaci Heleny Langšádlové cenu za třetí místo.
Do finále soutěže, kterou pořádá společnost Transfera, se z celkově osmadvaceti přihlášených projektů probojovalo také Zařízení pro aditivní 3D tisk s konstrukčním řešením eliminace studených spojů, který řeší tým dr. Lukáše Maňase na Fakultě technologické zlínské univerzity.
„Velmi mě těší, že se umístily hned dva projekty naší univerzity. Je vidět, že ve vědě a výzkumu jdeme tím správným směrem a máme zde mladé, nadějné a talentované vědce, kteří touto soutěží a hodnocením odborné poroty získají i zpětnou vazbu k tomu, co lze například dělat jinak nebo lépe,“ podotkl prof. Vladimír Sedlařík, hlavní řešitel projektu agrohydrogelů a rektor UTB.
„Jsme rádi, že se podařilo propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. Centrum transferu technologií UTB ve Zlíně se podílí na samotném přenosu do praxe. Je to v dnešní době nelehký a dlouho trvající proces, najít obchodní partnery není jednoduché, o to máme větší radost, když se to finálně podaří a projekty tak mají naději na úspěch,“ doplňuje Ing. Ivana Bartoníková, ředitelka Centra transferu technologií.
Vítězem soutěže se stalo Magneticky řízené mikrofluidní čerpadlo Západočeské univerzity v Plzni, na druhém místě skončil projekt vědců z Masarykovy univerzity v Brně, kteří se zabývají výrobou mléka bez chovu dobytka.
Agrohydrogel ze syrovátky ve finále soutěže Transfera Technology Day 2022
Zlín 10.11.2022 – Agrohydrogel z obnovitelných surovin pro zvýšení retence vody v půdě, který vyvíjí vědci na Centru polymerních systémů, byl vybrán do finále Transfera Technology Day 2022. Do finále postoupilo celkem 11 technologií, které vybrala porota z 28 přihlášených. Finále se uskuteční 1. prosince 2022 v Lichtenštejnském paláci v Praze.
„Náš hydrogel se vyznačuje opětovnou schopností vázat a uvolňovat velké množství vody oproti jeho původní hmotnosti, čímž je zajištěna dostupnost vody rostlinám zejména v období sucha. Veškeré suroviny, které jsou součástí receptury hydrogelu, jsou přírodní povahy a lehce rozložitelné, s nízkými náklady na výrobní proces ve srovnání s běžnými, komerčně dostupnými hydrogely na bázi polyakrylátu,“ vysvětluje vědecká pracovnice dr. Silvie Duřpeková.
„Hlavní složku hydrogelu tvoří vedlejší produkt mlékárenského průmyslu, kyselá syrovátka, která je dále ekonomicky obtížně využitelná, a proto je s ní často nakládáno jako s odpadem. Použitím syrovátky při výrobě hydrogelu lze tedy přispět k minimalizaci vzniku odpadu a ke snížení nákladů na její likvidaci. Díky bohatému nutričnímu složení syrovátky lze zároveň přispět ke zvýšení dostupnosti živin v půdě pro rostliny,“ dodává prof. Vladimír Sedlařík, ředitel CPS a garant výzkumné skupiny.
Soutěž Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest a dalších partnerů. Národní platforma Transfera.cz zprostředkovává vzájemně přínosné vztahy akademické sféry a firem a podporuje rozvoj inovací s cílem posílit konkurenceschopnost ČR.
Cílem akce je propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. Výzkumné organizace mohou díky této akci nabídnout své práce investičním partnerům, kteří zhodnotí jejich komerční potenciál a připravenost prezentovaných projektů.
Soutěž Transfera Technology Day 2022 1. 12. 2022 v Praze
Soutěž Transfera Technology Day pořádá spolek Transfera.cz od roku 2020 za podpory agentury CzechInvest a dalších partnerů.
Cílem akce je propojit českou vědu a zdroje technologií s byznysovou komunitou a vytvořit vhodné podmínky pro vzájemnou spolupráci. Výzkumné organizace mohou díky akci nabídnout své práce investičním parnerům, kteří zhodnotí jejich komerční potenciál a připravenost prezentovaných projektů. Businessová komunita naopak předá výzkumným organizacím cennou zpětnou vazbu a její požadavky na připravenost technologií. Výsledkem je prostor pro užší spolupráci, ze které mohou vzejít konkrétní nabídky.
Finálové technologie jsou:
Agrohydrogel z obnovitelných surovin pro zvýšení retence vody v půdě
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Biotechnologie výroby mléka bez chovu hospodářských zvířat
Masarykova univerzita
Diagnostika onemocnění kapesním analyzátorem do 30 minut
Masarykova univerzita
FLAX – Emulze lněného oleje
Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
Hlavokrční ortéza
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Inovativní technologie pro respirační terapii
České vysoké učení technické v Praze
LabIR SpotWELD – bezkontaktní nedestruktivní kontrola bodových svarů
Západočeská univerzita v Plzni
Látky rostlinného původu proti zubnímu kazu
Univerzita Palackého v Olomouci
Magneticky řízené mikrofluidní čerpadlo
Západočeská univerzita v Plzni
Přepravní eko palety z papírové lepenky
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Zařízení pro aditivní 3D tisk s konstrukčním řešením eliminace studených spojů
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Praktické aspekty transferu technologií a komercializace výsledků VaV na UTB ve Zlíně
Zveme Vás na seminář Centra transferu technologií UTB ve Zlíně 29. 11. 2022 od 9.00 hodin, on-line přes MS Teams
Seminář je pro zájemce o transfer výsledků řešení výzkumu a vývoje
Program:
- Transfer technologií na UTB ve Zlíně
Ing. Ivana Bartoníková
- Metodika jednání o licenci a převodu ochranných práv
Ing. Jan Görig
- Pravidla zakládání a realizace spin-off firem na UTB ve Zlíně
Ing. Dana Kreizlová
- Význam úrovně inovace v procesu komercializace
Ing. Jan Görig
- Interní grantová podpora komercializace na UTB ve Zlíně
Ing. Dana Kreizlová, Ing. Ivana Bartoníková
Závěr – panelová diskuse s týmem CTT
Co je třeba udělat pro získání patentu nebo užitného vzoru na výsledek řešení výzkumu a vývoje
Zveme Vás na seminář Centra transferu technologií UTB ve Zlíně 3. 11. 2022 od 9.00 hodin, on-line přes MS Teams
Seminář je pro zájemce o získání patentu nebo užitného vzoru na výsledek řešení výzkumu a vývoje
Program:
1. Úvod – představení semináře
Ing. Ivana Bartoníková
2. Průběh a požadavky řízení k získání právní ochrany vynálezu a technického řešení
Ing. Dana Kreizlová
3. Struktura patentové přihlášky/přihlášky užitného vzoru
Ing. Jan Görig
4. Vymezení novosti řešení v kontextu se známým stavem techniky na základě patentové rešerše
Ing. Přemysl Strážnický, Ph.D.
5. Vynálezecká činnost jako nezbytný předpoklad účinné právní ochrany technických řešení
Ing. Jan Görig
6. Náležitosti dokumentace potřebné na UTB ve Zlíně ke zpracování přihlášky patentu/užitného vzoru a průmyslového vzoru v CTT
Ing. Přemysl Strážnický, Ph.D.
Závěr: panelová diskuse s týmem CTT
Registrace na akci po přijmutí pozvánky přes MS Teams.
Aktualizovaný program konference Plastko 2022
Vážené dámy, Vážení pánové,
zveme Vás na konferenci Plastko 2022, které se bude konat v termínu 21.9. – 22.9. 2022 v budově Fakulty humanitních studií.
Můžete se těšit na české a zahraniční přednášky expertů,
kteří se pohybují dlouhodobě v oblasti “bio-plastů”.
Plastko 2022 – aktuální program k_09.08.2022
S pozdravem a přáním na viděnou na konferenci Plastko 2022.
Organizační výbor Plastko 2022