Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zpět

Z obuvnického workshopu na přednášku do New Yorku. Udržitelná obuv ze Zlína v USA

Zlín 13. února 2024 – Práce studentů ateliéru Design obuvi Fakulty multimediálních komunikací (FMK) a Centra výzkumu obouvání (CVO), Univerzity Tomáše Bati (UTB) získaly uznání v Českém centru v New Yorku. Pedagog FMK a student doktorského studia na Centru výzkumu obouvání Oldrich Voyta na své cestě do USA prezentoval výsledky obuvnického workshopu se studenty a zároveň práce předvedl v rámci Slovak Fashion Night Ball.

Studenti FMK UTB pod vedením Oldricha Voyty vytvořili kolekci dámské obuvi na podpatku z recyklovaných textilních materiálů „TY si IQ“. Obuvnický workshop připravilo celkem šest studentů FMK a dva studenti z Centra výzkumu obouvání UTB. Samotný materiál „TY si IQ“ vznikl v dílnách slovenského Ateliéru71, pod jehož záštitou letos vznikla i přehlídka udržitelné módy na jubilejním třicátém Slovak Fashion Night Ball v sobotu 27. ledna 2024 v New Yorku. Objevily se na něm i práce zlínských studentů.

„Ke spolupráci s Atelierem71 jsme se dostali díky tomu, že mne napřímo oslovil tento bratislavský ateliér, dozvěděl se o mé práci skrze spolupráci s první dámou České republiky, Evou Pavlovou. Ateliér71 připravil pod vedením Moniky Lacekové (Mola Design – Mola Couture) módní kolekci o dvaceti čtyřech modelech, kdy využili ke své práci inovativní materiál “TY si IQ”. Díky této spolupráci tak vznikla udržitelná módní kolekce, tak i designová obuv na podpatku, která navíc cílí na pohodlí nositelky. Úžasná byla pak organizace celé akce ze strany +421Foundation, Generálního konzulátu Slovenské republiky v New Yorku a Slovak-American Cultural Centre, díky kterým na bál dorazilo přes šest set hostů. Kolekci publikum přijalo s nadšením. Poprvé se obuv našeho ateliéru Design obuvi a Centra výzkumu obouvání prezentovala v USA, to beru jako ohromný úspěch,“ uvedl Oldrich Voyta.

Během své cesty do Spojených států byl Oldrich Voyta pozván Suzannou Halsey z organizace Czechoslovak Society of Arts and Sciences (SVU) na přednášku do Českého centra v New Yorku (budova Bohemian National Hall). Na přednášce Stepping into the Future: Art and Science of Shoe Design přiblížil Oldrich Voyta nejen své práce, mezi které patří například inaugurační obuv současné první dámy ČR Evy Pavlové, ale také obuvnické řemeslo jako celek. Představil publiku i Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a její důležitost jako nositele obuvnického řemesla v České republice.

Ateliér Design obuvi na Fakultě multimediálních komunikací se ve Zlíně již více než dvacet let zaměřuje na propojení znalostí anatomie, biomechaniky, obuvnického řemesla a designu. Unikátní prolnutí těchto znalostí vychází z historické tradice Zlína, která napomáhá studentům chápat technologicko – designerské propojení. Studenti jsou vyzýváni jak k velmi kreativním projektům na pomezí umění, tak i k úkolům velmi konkrétním a praktickým, vycházejících obvykle ze zadání konkrétní firmy. Ateliér dlouhodobě spolupracuje s lokálními výrobci a zaměřuje se mimo jiné na udržitelnost designu.

Centrum výzkumu obouvání bylo založeno v roce 2019 jako další výzkumná jednotka Univerzitního Institutu. Jedná se o výzkumnou jednotku s celosvětovou působností pro výzkum, vývoj a testování obuvnických materiálů, technologií a designu. Základní filozofií centra je navrhovat zdravou, funkční a komfortní obuv, která bude splňovat požadavky dnešních zákazníků. Laboratoře a dílny Obuvnického centra jsou intenzivně využívány studenty bakalářských a magisterských programu FMK a FT a studenty doktorských programů realizovaných na Centru výzkumu obouvání. V současné době centrum řeší několik zajímavých mezinárodních projektů zaměřených na vývoj přírodních materiálů pro obuvnickou výrobu, způsoby opětovného využití kožedělných výrobků či diagnostiku pohybu pohybového aparátu. Centrum je součástí European Confederation of the Footwear Industry (CEC) a České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA). Za krátkou dobu svého působení již získalo za své výsledky ocenění Red Dot Product Design, German Innovation Awards a Global Foowear Awards. Připravuje se společný doktorský program s 12 indickými vládními vzdělávacími institucemi zaměřenými na design a vývoj obuvi, který určitě přispěje k oživení obuvnické výroby.

Kontakt:
Mgr. Petra Svěráková
Tisková mluvčí
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně sverakova@utb.cz
tel: 777 852440

Fakulty a součásti

Zavřít