Stonásobně účinnější katalyzátory pro chemický průmysl

Výzkumníci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pracují na nových katalyzátorech pro lepší využití vedlejších produktů ropného průmyslu a současně i pro využití obnovitelných zdrojů a snížení spotřeby energie potřebné na tyto procesy. Zdejší tým pod vedením dr. Davida Škody spolupracuje s týmem prof. Yuriy Román-Leshkova z prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA, která je na prvním místě ve světovém žebříčku hodnocení vysokých škol. Dále s týmem dr. Aleše Stýskalíka z Masarykovy univerzity v Brně a s týmem prof. Damiena Debeckera z Université catholique de Louvain (Belgie). Práce je zaměřena na studium a vývoj katalyzátorů pro přeměnu propenu na ethylen a buten, což jsou produkty nezbytné v mnoha průmyslových procesech. Tento projekt je podpořen tříletým grantem (No. LUAUS23085). Už v prvním roce řešení byla objevena metoda přípravy silikátového katalyzátoru obsahujícího molybden, který dosahuje až stonásobně vyšší aktivitu v porovnání s ostatními průmyslovými katalyzátory používanými doposud ke stejnému účelu. Dosažené výsledky byly čerstvě publikovány pod názvem Propylene Metathesis over Molybdenum Silicate Microspheres with Dispersed Active Sites v prestižním časopisu ACS Catalysis ( https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acscatal.3c02045 ), který patří mezi nejlepší časopisy v oblasti chemie na světě.