Spolupráce s praxí
Přenos získaných poznatků z oblasti základního a aplikovaného výzkumu do praxe je v rámci UTB ve Zlíně zajišťován prostřednictvím Centra transferu technologií (CTT), které bylo založeno v roce 2008 jako specializované pracoviště pro spolupráci s aplikační sférou a transfer výsledků výzkumu a vývoje (VaV), a které je začleněno v organizační struktuře
Přenos získaných poznatků z oblasti základního a aplikovaného výzkumu do praxe je v rámci UTB ve Zlíně zajišťován prostřednictvím Centra transferu technologií (CTT), které bylo založeno v roce 2008 jako specializované pracoviště pro spolupráci s aplikační sférou a transfer výsledků výzkumu a vývoje (VaV), a které je začleněno v organizační struktuře Univerzitního institutu UTB ve Zlíně. Zabezpečování průmyslově právní ochrany výsledků VaV a provádění potřebných kroků vedoucích k jejich komercializaci je na UTB předmětem činnosti tohoto specializovaného pracoviště. Rozvoj činnosti a služeb CTT je
v souladu s potřebami regionu a regionálních partnerů a přispívá k zajišťování funkčního transferu výsledků činností aplikovaného výzkumu do praxe. CTT je navíc významným pojítkem mezi UTB a průmyslovou praxí díky specializovaným službám z oblasti průmyslově právní ochrany (PPO), poskytovaným nejen interně pro UTB, ale pokud jde o poskytování konzultací, zpracování rešerší a posudků, také pro průmyslové subjekty – externí partnery nebo další zájemce.
CTT UTB uzavřelo od roku 2010 k 31. 12. 2024 celkem již 52 Licenčních smluv, 7 Licencí audiovizuální díla, 51 Smluv z oblasti transferu technologií a podpořilo 28 projektů na bázi proof-of-concept.
Podpoření kvalitního výběru VaV výstupů s uplatněním v praxi je deklarováno novými směrnicemi CTT UTB ve Zlíně v roce 2024: SR/9/2024 „Uplatnění a ochrana práv duševního vlastnictví vznikajícího v souvislosti s tvůrčí činností zaměstnanců a studentů UTB ve Zlíně a SR/1/2024 „Postup a pravidla pro komercializaci.
V roce 2024 se UTB ve Zlíně prostřednictvím Centra transferu technologií zapojilo do V. ročníku soutěže TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2024, který organizoval spolek Transfera.cz. Za UTB byla do závěrečného finále nominována 1 technologie (UNI, CPS a FORTES interactive s.r.o. – Transparentní fólie pro antimikrobiální ochranu dotykových displejů), jejíž řešitelé obdrželi Osvědčení „Finalista TRANSFERA TECHNOLOGY DAY 2024“, které je známkou kvality a napomůže s uplatněním v praxi, zviditelněním se a zajištěním budoucí finanční podpory.
UTB ve Zlíně se prostřednictvím CTT zapojilo do soutěže o Cenu INOVACE ROKU 2024, kterou vyhlašuje pravidelně od roku 1996 Asociace inovačního podnikání České republiky. Hlavní Cenu Inovace roku 2024 získal projekt „Vrhací židle pro handicapované sportovce“ jako výstup projektu GAMA, resp. Komercializace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně I, který byl financován Technologickou agenturou České republiky Tento projekt pro UTB získalo Centrum transferu technologií, které se také zasloužilo o přenos vytvořených poznatků z výzkumu do výroby. Majitelem licence Vrhací židle je MVDr. Luboš Moravec, Licenční smlouva je platná do 19. 6. 2027.