Setkání k projektu financovaného Visegrádským fondem

Ve dnech 18.-21. března 2024 se v Centru polymerních systémů UTB ve Zlíně uskutečnilo setkání k projektu “Síť pro vývoj biologicky rozložitelných kovů a povrchovou funkcionalizaci V4” financovaného Visegrádským fondem.

Tentokrát s názvem “Krátký pobyt s praktickými ukázkami zaměřený na povrchovou funkcionalizaci materiálů“. Projekt se zabývá vývojem nového biodegradabilního kompozitu kovu a polymeru s funkčním bioaktivním povrchem pro interakci s živou tkání v těle. Jedná se o biodegradabilní kovovou slitinu na bázi zinku a hořčíku a její povrchovou úpravu degradabilními polymerními kompozity jako substrátem pro vytvoření bioaktivního funkčního povrchu, který urychlí buněčné interakce a zabrání tvorbě trombů a bakteriální kontaminaci. Kromě vědců z CPS jsou do projektu zapojeni také Slovensko ( Prof. Renáta Oriňaková, doc. Andrea Straková Fedorková, Dr. Radka Gorejová a Dr. Ivana Šišoláková), Polsko (Prof. Agata Przekora-Kusmierz, Vladyslav Vivcharenko a Marta Trzaskowska) a Maďarsko ( Dr. Csilla Wiener a Wanrong Du).