Centrum výzkumu obouvání

Obuv Hi-tech Footwear Skin sbírá mezinárodní ocenění

Hned pět nejprestižnějších mezinárodních ocenění v kategoriích design, technologie a inovace získali designéři z Centra výzkumu obouvání Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se svou obuví s názvem Hi-tech Footwear Skin.

Stalo se tak poprvé, kdy byla výzkumná jednotka z univerzitní půdy oceněna designovým Oskarem Red Dot Award, cenou německé asociace pro design German Innovation Award a historicky nejvýznamnějším oceněním v oblasti obuvnického designu, Global Footwear Award. Ocenění mají více než 70 letou tradici.

„Tato skutečnost potvrzuje, že jsme stále obuvnickou velmocí a vyvíjíme obuv pro 21. století“, uvedl Tomáš Sáha, ředitel Centra výzkumu obouvání zlínské univerzity.

Produkt Hi-tech Footwear Skin je určen pro celodenní městské nošení a reaguje na potřebu komfortního obouvání pro ženu středního věku. Přínos produktu spočívá ve funkčním a estetickém řešení vysoké obuvi. Svršek flexibilně reaguje na otoky nohou a dokáže se jim velmi dobře přizpůsobit. Funkčnost obuvi je navíc podpořena inovativní konstrukcí podešve se zabudovanou paropropustnou membránou.

• Obuv je anatomicky tvarovaná
  • Inovativní řešení flexibilního svršku (chráněno patentem)
  • Nová konstrukce podešve (chráněno patentem)
  • Voděodolná obuv s paropropustnou membránou (technologie 2D knitting)
  • Partnerem projektu je firma BAŤA, a.s.
  • Projekt vznikl za podpory Technologické agentury České Republiky (TAČR)

Projekt, při kterém se podařilo propojit akademickou sféru s obuvnickým průmyslem, trval 2,5 roku. Celkem se na něm podílelo okolo 15 expertů. Podle finančního ředitele společnosti BAŤA Martina Horsáka bude obuv uvedena na trh na podzim roku 2021.

Hlavními designéry jsou Zuzana Bahulová, Eva Klabalová a Juraj Šuška. Mentorem projektu je prof. Petr Sáha.

Získaná ocenění

Red Dot Award