Rozvoj evropské spolupráce při vývoji baterií nové generace

Zlín, Česká republika – Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) je koordinátorem EU projektu TwinVECTOR, na kterém se podílí celkem pět partnerů z Česka, Německa, Finska a Rakouska. Díky podpoře těchto zahraničních partnerů bude jak technicky, tak institucionálně, rozšířeno centrum excelence UTB.

„Udržitelná a odpovědná výroba baterií s vysokou výkonností a dlouhou životností je součástí evropské energetické strategie a UTB má ambici k této strategii přispívat,“ zdůrazňuje profesor Petr Sáha, ředitel Univerzitního Institutu UTB. Propojení multidisciplinárních národních a mezinárodních týmů tak umožní spolupráci na dalším vývoji technologií skladování energie, kterým se projekt věnuje. „Intenzivní výměnou myšlenek, výsledků výzkumu a služeb i institucionální spoluprací můžeme UTB nejen zviditelnit v evropském výzkumném prostoru, ale také podpořit EU ve zvyšování konkurenceschopnosti evropských bateriových technologií a dosahování jejích cílů v rámci tzv. Zelené dohody,“ říká koordinátorka projektu TwinVECTOR Dr. Viera Pechancová z Univerzity Tomáše Bati. EU podpoří tento nedávno zahájený projekt částkou 1,3 milionů eur po dobu tří let.